Raspucani Radnički "stotkom" gazi Evropom!

Košarkaši Radničkog napravili su novi podvig u Evrokupu, u četvrtom kolu kao gosti su savladali neugodnu ekipu litvanskog Neptunasa 97:101 (22:27, 29:22, 20:28, 26:24). Ovaj uspeh "daje" krila izabranicima Miroslava Mute Nikolića da istraju u preostalih šest utakmica i probaju da obezbede ulazak u drugu fazu takmičenja.

Domaćin je bolje ušao u ovaj duel, poveo je najpre trojkom Sarakauskasa, da bi prvom većoj serijom 10:0 imao i čitavih 13:2. Gosti su se, ipak, brzo pribrali, izašli iz "nokdauna" i serijama 4:0 i 9:0 napravili prvi od više egala na utakmici - 15:15. Usledili su minuti sa minimalnom razlikom na obe strane, da bi Šumadinci potpuno preokrenuli odnos snaga u finišu četvrtine. Serijom 6:0 osvajaju ovu deonicu - 22:27.

U nastavku gosti ne dopuštaju domaćinu da se razigra. Još jednom serijom 6:0 (poenteri Lešić-Kalinić) Radnički ima prednost 32:39. Distanca je čuvana do rezultat 43:46 u 17. minutu, kada su usledili talasi grešaka sa obe strane. Nešto veštiji bivaju domaćini koji završnim poenima (2+1) u poluvremenu preokreću razultat na "jedan posed" - 51:49. Ova četvrtina pripala je Neptunasu 29:22.

Posle predaha, motivisaniji su se vratili igrači iz Šumadije. Novim serijama 6:0 ponovo imaju preimućstvo - najpre 51:55, a onda i 58:66, na polovini ovog perioda. Praštale su "trojke" na obe polovine terena, a neumoljivi kod gostiju bili su Marinović, Lešić i Sili. Isto "oružje" održavalo je litvansku ekipu u igri. Pri rezultatu 67:71 njihova realizacija za tri poena bila je 11/25, spram sjajnih 8/16 srpskog predstavnika. Atraktivnim "alejapom" Jevtovića i završnim pogocima Mlađana, Radnički osvaja četvrtinu 20:28, pa posle 30 minuta ima vođstvo 71:77.

Par vezanih grešaka Kragujevčana u poslednjoj četvrtini primaklo je Litvance na 76:77, ali se Šumadinci konsoliduju, pa u dva neleta sa po 5:0 "beže" na, činilo se, bezbednih 80:89. Nošeni podrškom oko 4.000 gledalaca, igrači Neptunasa pronalaze snage za potpuni povratak. Serija samog Runkauskasa 9:0 stvara egal 89:89 i nagoveštava paklenu završnicu. Još u dva navrata je bilo izjednačenje (94:94 i 97:97), ali onda Kragujevčani ne podležu pritisku rivala i sa tribina. Uspevaju da odbrane svoj koš, par akcija pretvaraju u četiri poena čime zadaju završni udarac domaćinu i odnose dva boda iz Klaipede.
Po oporavku nakon povrede u poslednjem kolu ABA lige, ponovo je najdominantnija figura u srpskoj ekipi bio Jaru. Uspeo je da odigra 31 minut, ostvario je novi "dabl-dabl": 20 poena (bacanja 4/4, dva poena 8/12) i 13 skokova, za indeks korisnosti - 30.
I ovoga puta, Radnički je imao petorku egzekutora koji su ostvarili dvocifren učinak: Marinović - 19 poena (tri trojke, osam asistencija), Lešić - 18 poena (šest skokova), Mlađan - 16 (četiri trojke), Dimić - deset (šest asistencija). Za trijumf, još su pogađali: Kalinić - osam poena, Sili - pet, Jović - tri (uz to i deset asistencija), Jevtović - dva poena.

Sem što su uspeli da ispariraju u šutu za tri poena (domaćin 13/32, gosti 10/23), Šumadinci su dobili vazdušne okršaje - 27:36, pokazali su se kao bolji "kradljivci" lopti - 3:8, a naročito kao bolji asistenti - 22:31.

Predvodnici Neptunasa ove večeri bili su Vasilius sa 25 poena (dvojke 8/10) i Runkauskas sa 23 pogodaka (pet trojki).

Ovo je treći trijumf Radničkog u Evrokupu, veliki kapital pred sledeću krupnu prepreku na putu ka drugom krugu takmičenja. Za sedam dana u hali Jezero gostovaće turski Bešiktaš.
Pre toga, Kragujevčane očekuje sedmo kolo ABA lige. U nedelju od 19 časova ugostiće podgoričku Budućnost. Pre polaska na povratno putovanje, igrači Radničkog upućuju poziv svojim pristalicama da manirima navijača Neptunasa, ali i Solnoka u prošoj rundi na Jadranu, ispune kragujevačku halu i podrže ekipu za popravljanje trenutnog skora u ABA ligi - 3:3.

NEPTUNAS - RADNIČKI 97:101 (22:27, 29:22, 20:28, 26:24)