Radnički se borio, ali finale nije izborio

- Protiv nas pogađaju sa pola terena, a mi nismo imali sreće da pogodimo otvorene šuteve i dva slobodna bacanja. Zato Zvezda ide u Evroligu, a ne mi, izjavio je NIKOLIĆ

Košarkaši Crvene zvezde prvi su izborili nastup u finalu završnog turnira ABA lige. Beograđani su u dramatičnom susretu pred oko 3.000 navijača u Laktašima savladali Radnički rezultatom 79:78 i overili vizu za nastup u Evroligi naredne sezone.
Početak susreta protekao je u ispitivanju snaga. Zvezda je povela sa 4:0, a onda je Radnički preokrenuo na 9:6. Na isteku petog minuta Kragujevčani su imali šest poena prednosti (12:6) i trener Beograđana Dejan Radonjić je bio primoran da zatraži tajm aut kako bi prekinuo seriju rivala i dao koji koristan savet svojim izabranicima. Urodio je taj potez plodom, pošto su „crveno-beli" veoma brzo smanjili prednost protivnika (14:15), ali period njihove bolje igre bio je kratkog daha. Radnički je opet dodao gas i odlijepio se na sedam poena razlike (27:20). S tim rezultatom je i završena prva četvrtina.

Bolja igra Radničkog viđena je i na otvaranju drugog perioda, kada su izabranici Miroslava Nikolića stekli velikih 13 poena (35:22). Zvezda je zatim pojačala ritam, zaigrala čvršće u odbrani i serijom od 13:0 izjednačila rezultat (35:35), a zatim trojkom Borisa Savovića i povela (38:35). Takvom preokretu kumovala je smušena igra Kragujevčana koji su u tim trenucima pravili početničke greške. Ipak, nekako su uspeli da konsoliduju redove i do kraja prvog poluvremena održe priključak za protivnikom (40:41).

Treća četvrtina protekla je u izjednačenoj borbi, s tim da je Zvezda bolje otvorila taj period, dok je Radnički kasnije uspostavio ravnotežu na parketu. U poslednjih deset minuta utakmice Beograđani su ušli sa dva poena prednosti (62:60), a već nakon dva i po minuta igre u četvrtoj četvrtini ona je iznosila devet poena (69:60). Ali, Radnički se nije predavao, borili su se Kragujevčani svim silama da se vrate u meč i to im je pošlo za rukom u 35. minutu kada su uspeli da smanje na minus tri (66:69), a nekoliko trenutaka kasnije i izjednače rezultat (71:71). Kada je Aleksandar Ćapin postigao pet vezanih poena i doneo svom timu prednost od pet poena (76:71), a Teriko Vajt dodao još dva, činilo se da su Kragujevčani na pragu istorijskog uspeha. Ali, opet su napravili nekoliko grešaka u napadu, što je Zvezda kaznila i izjednačila na 78:78. Ostalo je tada oko 40 sekundi do kraja prvog polufinalnog okršaja. Sledeći napad Radnički nije iskoristio, kao ni Zvezda, pa je utakmica otišla u dramatičnu završnicu. Vajt je 13 sekundi pre kraja promašio oba slobodna bacanja, a Vuk Radivojević na drugoj strani jedno, pa je Zvezda imala pola koša viška devet sekundi pre kraja. Poslednji napad Radnički nije iskoristio i „crveno-beli" su se plasirali u finale.

Miroslav Muta Nikolić, trener Radničkog
- Pala nam je koncentracija u poslednja dva minuta tokom kojih su igrači mislili da su već pobedili. Imali smo sve u svojim rukama, vodili sedam razlike, imali dva penala, ali nam se desilo da igrač NBA kalibra poput Terika Vajta promaši oba. Tražio sam od igrača da u poslednjem napadu idu na Ćapina, ali izgleda da nisu primili tu informaciju. Protiv nas pogađaju sa pola terena, a mi nismo imali sreće da pogodimo otvorene šuteve i dva slobodna bacanja. Zato Zvezda ide u Evroligu, a ne mi.
CRVENA ZVEZDA-RADNIČKI 79:78 (20:27, 21:13, 21:20, 17:18)
LAKTAŠI
Sportska dvorana Laktaši
Gledalaca: 2.500
Sudije: Belošević, Dožai, Herceg
C. ZVEZDA: Cvetković, Braun 2, Subotić, Rakočević 9, Lazić 8, Simonović 2, Savović 18, Katić 22, Samardžiski, Radivojević 4, Nelson 5, Skot 9
RADNIČKI: Miljenović, Sinovec, Ćapin 25, Jović, Marković 8, Emening 7, Birčević 5, Borisov, Dimić, Krstović 10, Mijatović 11, Vajt 12
Utakmici u Laktašima prisustvovale su mnoge poznate ličnosti među kojima je bio i Srđan Đoković, otac najboljeg tenisera sveta Novaka Đokovića.