OSTVARENO CILJANO - Pobeda Radničkog u Splitu

-Košarkaši Radničkog ostvarili su najbitniju pobedu u sezonu, kao gosti su porazili Split 63:81 (22:18, 8:24, 13:22, 20:17), čime su u pretposlednjem kolu ABA lige ostvarili klupsku ambiciju - obezbedili su još jedan, evro-rang takmičenja u novoj sezoni. Nakon poslednjeg kola znaće se da li je to ciljani Evrokup, ili će biti iskorišćenja prilika i za nešto više od planiranog.

Nakon izostanka Krstovića zbog povrede ramena, Kragujevčane je između dve utakmice u Dalmaciji sustigao još krupniji peh. Na poslednjem treningu u Splitu, MVP lige Ćapin je povredio palac ruke, do te mere da je bio "izbačen" iz stroja 24 časa pre okršaja (uprkos povredi, ostao je uz ekipu, lišavajući se ranijeg povratka porodici i prinovi). Nikolić je pribegao rešenju iz rukava, početnu petorku protiv splitskih "žutih" predvodio je Mljenović, a uz njega su kao starteri zaigrali: Sinovec, Vajt, Birčević i Vizer.

Šumadinci su krenuli eksplozivno, serijom 7:0 dali su do znanja da neće dopustiti domaćinu da, poput Zadrana, nametne svoju igru. Odmakli su se "crveni" i na 2:10, ali onda se šokirani domaćin vraća u susret. Iz akcije u akciju pokazivali su koliko su nepomirljivi sa ugrožavanjem opstanka na domaćem terenu. Sredinom četvrtine, Vukušić i Mimica trojkama vraćaju rezultat u egal - 10:10, potom čine i da prednost pređe na stranu domaćina i tako ostaje do kraja prve deonice - 22:18. Uz više postignutih poena, Splićani su kao dobit imali i to što su sa po tri prekršaja opteretili Sinoveca i Vizera.

Međutim, nastavak utakmice počeo je da se razvija u korist Šumadinaca. Najpre do izražaja dolazi prva Nikolićeva "zlatna rezerva" - Borisov. Serijom 5:0 sam vraća preimućstvo - 22:23, novu mini-seriju prave Vajt i Marković za 24:28, a nešto kasnije je bilo i 27:31. Trojkom Siriščevića za 30:31, promolila se nada da će Splićani nešto duže igrati ravnopravan meč sa Kragujevčanima. Dogodila se ipak gromovita serija 11:0 za 30:42 i spokojan odlazak na veliki odmor. Ovu deonicu Radnički je rešio u svoju korist sa 24 postignuta poena, a svega osam primljenih. U prvom poluvremenu najraspoloženiji poenter bio je Vajt - 14 poena, a sledili su ga: Borisov - devet, Emening i Birčević - po šest, Marković - pet i Sinovec - dva poena.

U drugom delu utakmice Kragujevčane ponovo predvodi Miljenović, a sa njim su na parketu bili: Vajt, Borisov, Birčević i Emening. Opet gosti prvi prave serije 5:0 i 6:0, istovremeno jakom odbranom parališu akcije domaćina, vladaju ispod oba obruča, pa munjevito dolaze do +21. U 26. minutu rezultat je bio 34:55, odnosno u 29. minutu 38:59. Do tada su Splićani imali na svom kontu opet svega osam poena. U poslednjem minutu beleže još pet koševa, isto toliko knjiže i Kragujevčani, pa je posle 30 minuta rezultat bio 43:64 (trećem periodu - 13:22).

Još uvek potencijalni učesnik finalnog turnira Jadrana nije obarao ritam ni u završnoj četvrtini. Serijom 6:0 (poenter Borisov, Vajt i Mijatović) dolazi do +27 (43:70), ubrzo i do maksimalnih +28 (45:73). Trener Erjavec učestalim izmenama uspeva da trgne svoj sastav tek da bi ublažio potpuni debakl pred domaćim navijačima. Splićani u 35. i 36. minutu vezuju šest poena za pristojnijih 52:73, da bi Markulin u samoj završnici postigao još dve trojke, čime su Kragujevčani ostvarili konačnu pobedu rezultatom - 63:81.

Najkorisniji među izabranicima Nikolića bio je Birčević. Manirima Ćapina, izdržao je na parketu svih 40 minuta, za to vreme postigao je 14 poena (4/4 za dva poena, 2/3 trojke), devet skokova, imao je jednu asistenciju i tri oduzete lopte - za indeks korisnosti 23. Uz njega, najduže je igrao Vajt (36 minuta) koji je bio najefikasniji igrač večeri sa 22 poena. Kao košgeteri, dvocifren učinak su imali Borisov - 11 poena i Emening - deset, a u strelce su se upisali i: Marković - osam, Mijatović - devet, Miljenović, Sinovec i Vizer - po dva, Dimić - jedan poen.

O prelamanju utakmice Stefan Birčević, kao najkorisniji igrač meča, kaže:

BIRČEVIĆ: Dobro smo otvorili utakmicu, imali smo onih 10:2, ali su se razigrali Splićani, Mimica pre svih, pa su uhvatili priključak. Tako su došli i do prednosti u prvoj četvrtini od četiri poena. Kasnije smo mnogo bolje odigrali u odbrani, zatvorili smo prilaze, stegli rivala. Sa druge strane krenula je ofanziva, pogađali smo trojke kojima smo se iz minuta u minut sve više odvajali. Poluvreme smo dobili sa 12 poena razlike, ali bitnije od toga je da nismo obarali niti gubili ritam u drugom poluvreme, kada smo ih slomili.

Birčević prenosi kako se prinudno odsustvo Krstovića i Ćapin odrazilo na homogenost ekipe:

BIRČEVIĆ: Nismo bili nimalo ravnodušni zbog tih promena u sastavu. Olakšavajuća okolnost je što smo imali četiri puna dana da se pripremimo za Splićane i preraspordelimo odgovornost. Iskoristili smo to što nije bilo napornog putovanja, trenirali smo punom snagom. Ćapin nam je nedostajao, ali su Marković i Miljenović odlično vodili igru, odmenili su najboljeg plejmejkera ABA lige na pravi način.

MVP večeri naglašava kako je ABA ligaš iz Šumadije došao do ovosezonskog cilja:

BIRČEVIĆ: Uspeli smo da zbijemo redove i da ispoštujemo sve što smo se dogovorili. Svi smo bili svesni da nam je ovo utakmica sezone koja obezbeđuje plasman u Evropu, a moguće je i Fajnal for. Izneli smo teret, dali smo sve od sebe - a pobeda nam je satisfakcija. Ne možete da verujete koliko je bilo napeto ova četiri dana, ali sada je svima lakše. Regularan tok sezone zatvaramo 23. marta pred domaćom publikom ipak bez tenzije. To će nam biti dodatni motiv da sačuvamo pobedonosnu seriju koju imamo u našem Jezeru.

Po ostvarenoj 16. pobedi u sezoni, strateg Šumadinaca Miroslav Muta Nikolić nije hteo da sakrije da je bilo strepnje stručnog štaba pred susret na Gripama.

NIKOLIĆ:Još jednom je bilo bitnije kako ćemo mi da odigramo, a ne rival - to čitave sezone potenciram. Pribojavao sam se zbog onog "toplo-hladno" pristupa, a opet imao sam veru da ne možemo da ponovimo lošu partiju iz Zadra, a bila je najgora ove sezone, bez ikakvog žara. Sastanci i razgovori posle Zadra su urodili plodom. Igrači su se trgli, mirno su pogađali sa otvorenih pozicija, šuterski i jakim skokom smo ih slomili, a većina je igrala punom koncentracijom, uneli su svu svoju energiju. To je bilo dovoljno za ovu utakmicu jer smo realno bolja ekipa. Sve se sklopilo, iako ima tu još prostora za bolje partije.

Izvesno je sada da smo najmanje peti na tabeli i time smo ostvarili klupsku ambiciju - dovodimo Evropu naredne sezone u Kragujevac. Smatram da time ispunjavamo ono što smo govorili od kad se igra Jadranska liga u Šumadiji. Klub sazreva iz godine u godinu, sada dolazi na red da se u novoj sezoni oprobamo i u Evropi. Ostajemo na zemlji i dalje, iako ovo jeste veliki rezultat. Zadovoljnim me čini to što ćemo imati šansu da igramo u Evropi nakon zasluga na terenu, neće to biti "preko reda" na tabeli, kao što se desilo na Jadranu prošle godine. U poslednjem kolu sledi nam prvi put nadmetanje za prestiž u Jadranskoj ligi, pobeda nad Zvezdom garantuje nam Fajnal for. To nismo planirali pre sezone, ali nećemo ni ispuštati takvu priliku. Ostaje kalkulacija šta će biti u susretu Zvezda-Budućnost, ali mene zanima pobeda pred Kragujevčanima, da sačuvamo nepobedivost koja traje još od oktobra prošle godine. Ova generacija je iznedrila dobru ekipu, u poslednjih 40 minuta potrudićemo se da ostvarimo maksimum sezone jer to, pre svega, zaslužuju naši igrači.

SPLIT-RADNIČKI 63:81 (22:18, 8:24, 13:22, 20:17)