Košarkašice Srbije u polufinalu Evropskog prvenstva!

Ženska košarkaška reprezentacija Srbije plasirala se danas u polufinale Evropskog prvenstva u Francuskoj, pošto je u četvrtfinalu pobedila Italiju sa 85:79 (23:26, 15:16, 26:23, 21:14).

Srbija je ovako izborila i plasman na Svetsko prvenstvo u Turskoj sledeće godine. Protivnik u polufinalu biće pobednik meča Češka-Španija, koji se igra kasnije danas.

Najveći uspeh ženske reprezentacije od raspada SFRJ na evropskim prvenstvima bilo je peto mesto, a na Svetskom nije učestvovala od osamostaljenja.

Italija je vodila još od prve četvrtine, najviše zahvaljujući šutu za tri poena od 58,8 odsto. Srbija, medjutim, nije odustajala i uspela je da izjednači 71 sekundu pre kraja, a da povede 45 sekundi do završetka meča, i na kraju je u penal završnici stekla veću prednost.

Najefikasnija u pobedničkom meču bila je Jelena Milovanović sa 21 poenom, a sledile je Milica Dabović sa 17, kao i Jovana Rad sa 15 i Tamara Radočaj sa 15 poena. Italiju je predvodila Djordja Sotana sa 22 poena.

Italija je stekla početno vodjstvo od 4:0, ali je Srbija preokrenula na 7:4, da bi onda "azure" odgovorile svojom serijom od 7:0. Nakon toga razvila se borba, a Srbija je posle trojki Jovane Rad vodila sa 16:13, i 19:15, a to je bila poslednja prednost do samog finiša meča.

Nezaustavljiva Sotana vratila je Italiju u prednost, a njen tim je posle prve četvrtine imao tri poena.

Radova je trojkom smanjila tu prednost, ali je Djulija Gati odgovorila i povela novu mini-seriju svog tima, tako da je Italija stekla osam poena prednosti, 33:25.

Srbija se držala u igri koševima Nevene Jovanović i Milovanovićeve, ali Italija u tim trenucima kao da nije mogla da promaši i na poluvreme je otišla sa prednošću od 42:38.

Drugo poluvreme proteklo je u istom tonu - Srbija je pokušavala da stigne Italiju, sve vreme je bila blizu, ali nesvakidašnji šut je držao "azure" u prednosti.

Srbija je pogocima Tamare Radočaj i Jovanovićeve prišla na poen zaostatka na kraju treće deonice, 64:65.

Nisu košarkašice Srbije gubile prisustvo duha i želju za pobedom i tokom poslednje četvrtine, pa čak ni dva minuta pre kraja, kada je Italija vodila 79:74.

Tada je kapiten Milica Dabović preuzela odgovornost i postigla trojku, a onda, posle dobre odbrane, pogodila i oba penala za izjednačenje, minut i 11 sekundi pre kraja.

Nakon još jedne sjajne odbrane, Jelena Milovanović je otišla na liniju za slobodna bacanja i pogodila oba za vodjstvo od 81:79, prvu prednost još od prve deonice, 45 sekundi pre kraja meča.

Italija je u sledećem napadu išla na Katrin Res, koja je igrala dobro tokom celog meča, ali je iskusni centar promašila oba bacanja, da bi Tamara Radočaj prodorom postigla koš i dovela Srbiju do nedostižnih 83:79.